Dr. Engin AYÇİÇEK

1978 yılında İstanbul’da doğan Dr. Engin AYÇİÇEK, lise eğitimini Maçka Teknik Lisesi’nde bitirdikten sonra, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde sırasıyla, 2001’de Lisans, 2005’de Y. Lisans ve 2012’de Doktora eğitimini tamamladı. Aynı üniversitede 2001’de başladığı Öğretim Üyeliği görevine halen devam etmektedir. Uzmanlık alanları arasında bulunan, Elektrik Makinaları Teorisi ve Tasarımı, Elektrik Makinalarının Endüstriyel Uygulamaları, Yenilenebilir Enerji Sistemleri hakkında ulusal ve uluslararası birçok yayını bulunmaktadır. İlgili alanlarda çeşitli konferans ve etkinliklerde konuşmacı ve moderatörlük yaptı ve yapmaya devam etmektedir.

Elektrik, enerji vb sektörlerde birçok firmada, Ar-Ge, İş Geliştirme ve Pazarlama danışmanlığı yaptı ve yapmaya devam etmektedir. Tamamlamış ve yürütmekte olduğu birçok özel sektör ve üniversite projeleri mevcuttur.

Sektörel bazda birçok sivil toplum kuruluşu ile yakın çalışmalar içinde olan Ayçiçek, halen Yılkoder Yönetim Kurulu Başkanı, ETMD Yönetim Kurulu üyesi ve Bilim&Teknik Komitesi başkanı, Digit4Turkey’in Bilim ve Teknolojilerden sorumlu Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreter’lik görevini yürütmektedir.

Mühendislik sektörünün lider portalı olan ElektrikPort ve Türk Sanayisinin Dijital Dönüşümü’nde Öncü Platform, Endüstri 4.0 Platformu’nun kurucularından olan Ayçiçek halen bu platformlarda Akademik Danışman olarak görev yapmaktadır.

Endüstri 4.0 dönüşümü sürecinde, kurum ve kuruluşların kendilerine özel yaklaşımlarını modelleyerek, çalışanların yetkinlikleri, iş modeli, gelişim hedefleri, teknoloji ve bilgi yönetimi yol haritalarının belirlenmesi, uzun vadeli yatırımlardaki risklerin yönetilmesi, iş  ve çözüm ortakları ile olan ilişkileri organize ederek, dijitalleşme sürecinin sağlıklı şekilde sürdürülebilmesi için danışmanlık yapmaktadır.

Dr. Engin AYÇİÇEK, evli ve iki çocuk babasıdır.