Mehmet Salih Keskiner

 

Mehmet S. Keskiner Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Elektronik Mühendisliği eğitimini 1989 yılında tamamladı. Mezuniyetinin devamında Old Dominion University, Norfolk, Virginia da Engineering Management konusunda Master eğitimine devam etti ve 1993 yılında mezun oldu.

Eğitimi sırasında, 1991 yılında, Japon-Amerikan transplant şirketi olan ve Honda, Xerox, Canon, IBM-Lexmark, Hitachi gibi firmalara OEM üreten ARS Manufacturing, Inc. Virginia Beach, Virginia da Process Engineer olarak Automotive Departmanında göreve başladı. Üretim maliyetleri ve kalite unsurları üzerine odaklandığı bu dönem içerinde yaptığı iyileştirme çalışmaları şirketin ilk kalite ödülü olan Honda Quality Award‘ın alınmasında katkıları oldu. 1993 sonunda Office Automation Departmanı Production Manager pozisyonuna terfi eden Keskiner standardizasyon çalışmaları neticesinde verimlilik oranını yıllık bazda %20 arttırdı. 1996 yılında üretim sorumluluğu ile birlikte mühendislik faaliyetlerinin yönetimini içeren Production & Engineering Manager pozisyonuna getirildi. Bu görevi içerisinde özellikle reverse engineering ve ürünün tasarımından piyasaya geçişi hızlandıracak olan application engineering, rapid tooling çalışmalarına Xerox, Canon ve Lexmark firmaları ile katıldı.

Çalışma hayatına Vestel bünyesinde devam edeceği sebebiyle 1998 yılı ortasında Türkiye’ye dönen Keskiner Vestel Elektronik San. ve Tic. A.Ş. de 1998-2000 yılları arasında Otomatik Dizgi, Şasi ve Elektronik Üretim Müdürü pozisyonlarında çalıştı. 2000 yılında Üretim Genel Müdür Yardımcısı pozisyonuna terfi etti.

2003 yılında Vestel High-End TV fabrikasını kurdu. Şu anda LCD TV üretiminin gerçekleştiği Vestel High-End TV fabrikasına tüm operasyonlardan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı.

Proje yönetimi konusuna çok ilgi duyan Keskiner 2007 yılında “6 sigma ve FRR Reliabilty Improvement” projesinin koordinatörlüğünü yaptı. Kalite faaliyetlerinin tüm çalışanlara yansıtılması açısından 2010 yılında TPM Ofisi kurarak Manufacturing Excellence projesini başlattı. 2014 yılında TPM projesinin önemli bir adımı olan  “Supply Chain” projesinin şirket içinde yaygınlaşması için gayret gösterdi. 2014 yılında endüstri 4.0 kapsamında her türlü alt yapıyı oluşturarak Vestel 4.0 projesini başlattı. “Eşit Şans” olarak adlandırdığı projesi ile işitme engelli yeni lise mezunların çalışma hayatına geçişini 2015 yılından itibaren sağlamaktadır.

1966 İzmir doğumlu olan Keskiner evli ve iki çocuk babasıdır.