Home Üyelerden Haberler Dijital Dönüşüm Sürecine Hukuki Yaklaşım

Dijital Dönüşüm Sürecine Hukuki Yaklaşım

by digit4turkey

Geleneksel üretim ve hizmet sistemleri, günümüzde dijital bir dönüşüm yaşayarak yeni bir yapıya bürünmektedir. Öncelikle elektronik, bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler bu dönüşümü daha da hızlandırmıştır.

Akıllı robotlar, sensörler, 3D yazıcılar, dronelar, gelişmiş veri depolama ve analiz sistemleri gibi teknolojiler bu değişimde önemli rol oynamaktadır. Fiziksel objelerin interneti olarak bilinen Internet of Things (IoT) vasıtası ile birbirleri ile konuşabilen, etkilenen akıllı ve bağlantılı sistemler geliştirilmektedir. Artık kendi kendini yönetebilen, denetleyen ve optimize eden bu otonom sistemler hayatımızı biçimlendirmeye başlamıştır. Şirketler açısından yeni ve yabancı oldukları bir yapı oluşmaktadır. Yöneticiler bu değişim sürecinin daha yumuşak ve efektif geçebilmesi açısından kararlarını bu yeniçağın gerekliliklerine göre vermek ve değişime ayak uydurmak zorundadır. Büyük ihtimalle, Endüstri 4.0 (I4.0)  değişim ve uyum süreçlerinde şirketlerin çoğunun gelir ve maliyet yapılarında değişimler oluşacaktır. Bu tür mali değişimlerin yanı sıra temel iş ve işletme modellerini sarsacak gelişmelerin de yaşanması olası durumlar olarak gözükmektedir. Ancak, dijitalleşme ve değişim süreçlerinde, şirketler tarafından genellikle ihmal edilen veya edilecek alanların başında I4.0 değişim sürecinin başarılı ve problemsiz olarak sonuçlanmasına katkı sağlayacak olan hukuki meselelere ön alma ve bunun çözüm yollarının efektif bir şekilde ortaya konulması olacaktır. 

Verda Hukuk tarafından hazırlanan: ENDÜSTRİ 4.0 (I4.0) – DİJİTAL DÖNÜŞÜM SÜRECİNDE ŞİRKETLERİN KARŞILAŞABİLECEĞİ PROBLEMLERE HUKUKİ YAKLAŞIM makalesine D4Tlibrary bölümünden erişebilirsiniz.

Related Articles