Home Üyelerden Haberler İş Hayatı 4.0 ve Hukuk

İş Hayatı 4.0 ve Hukuk

by digit4turkey

Bu makalemizde endüstri 4.0 süreçlerinde siber fiziki sistemlerin, insan emeği, iş organizasyonları ve buna bağlı gelişen iş hukuku üzerindeki etkilerine değinmeye ve dünyadaki gelişmeleri aktarmaya çalışacağız.
Dönüşüm, iş yöntemlerini de içine alacak Teknolojik gelişmeler her geçen gün hayatımızın bütün alanlarını etkilemeye devam etmektedir. 4. Sanayi Devrimi ile daha da hız kazanan yeni teknolojik gelişmeler her sanayi devriminde olduğu gibi 4. sanayi devriminin de çalışma hayatına, istihdama ve işsizliğe etkisi olacaktır. Diğer taraftan yeni işletmelerin, işkollarının ve yeni iş imkânlarının oluşumuna da katkı sağlaması beklenmektedir. İşletme sahibi girişimcilerin, yeni ve gelişen teknolojiye hem kendilerini hem de iş yerlerini hazırlamaları ve doğru üretim yöntemlerini benimsemeleri için gerekli bilgilendirmenin uygun zamanda yapılması gerekir.
Her yeni teknoloji beraberinde bazı sektör ve iş alanlarını olumsuz etkileyerek işsizliğe neden olabilmektedir. Diğer taraftan da yeni sektörler ve mesleklerin ortaya çıkmasına vesile olarak istihdam artışını sağlayabilmektedir. Görünen o ki, endüstri 4.0 ile birlikte standartlaşmış geleneksel düşük becerili iş gücünde önemli bir düşüş görüleceği, bunun yanında planlama, kontrol, BT gibi görevleri içeren yüksek becerili iş kollarında ise artışların olacağı düşünülmektedir. Endüstri 4.0’ın sırf imalat ve üretim sanayiini değil aynı zamanda hizmet sağlayıcı sektörleri de etkileyeceği kesindir.
Verda Hukuk tarafından hazırlanan: İŞ HAYATI 4.0 VE HUKUK makalesine D4Tlibrary bölümünden erişebilirsiniz.

Related Articles