Home Haberler Robot Yöneticiler ile Çalışmak | Oracle Raporu

Robot Yöneticiler ile Çalışmak | Oracle Raporu

by digit4turkey

Yapay zekayı ev ve iş yerlerimizde kullanma arasında büyük bir fark bulunuyor. Kişisel yaşamlarımızda yapay zeka kullanım oranı 4’te 3’e yakın olsa da profesyonel hayatta bu oran yüzde 24 olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik yapay zekanın eğlence-bilgi amaçlı kullanılması ile iş süreçlerinde kullanımı arasında büyük bir fark bulunuyor.

Çalışanlar, Robot Patronlar Hakkında Ne Düşünüyor?

Endüstri 4.0 ile yapay zekanın iş süreçlerinde verimliliği artırması, robot çalışan sayısında artışa neden oluyor. Ancak bu sürecin kısmen bir adım ötesi ise robot patronlara kadar uzanıyor. Oracle ve Future Workplace tarafından yapılan yakın zamanlı araştırmada, robot çalışanlar ve robot patronlar konusunu ele alındı.

ABD’de 1320 İK yöneticisinin ve çalışanların katıldığı geniş çaplı araştırmaya göre çalışanlar, yapay zekanın işleri otomatikleştirmenin ötesine geçirdiğinin farkında ve yapay zeka ile çalışmaya hazırlar.

İK liderleri ve çalışanlar yapay zekanın organizasyonlar üzerinde olumlu bir etki yaratacağını düşünüyor. Çalışanların yüzde 93’ü robot patrondan alacakları talimatlara güveneceklerini belirtiyor.

Genel olarak iş süreçlerinde nasıl bir etki yaratacağı sorusuna ise verilen tepkiler şu şekilde oldu:

  • Çalışanların yüzde 59’u yapay zekanın operasyonel verimliliği iyileştireceğini,
  • Yüzde 50’si daha hızlı karar almayı sağladığını,
  • Yüzde 45’i maliyetleri önemli bir ölçüde azalttığını,
  • Yüzde 40’ı müşteri deneyimini artırdığını,
  • Yüzde 37’si ise çalışan deneyimini artırdığını söylüyor.

İK liderlerinin ise yüzde 27’si yapay zekanın öğrenme gelişmeyi artırdığını, yüzde 26’sı performans yönetimini, yüzde 18’i tazminat ve bordroyu, yüzde 13’ü ise işe alım sürecini olumlu etkileyeceğini düşünüyor.

Yapay Zeka Patronlar ve Çalışanların Önündeki Engel Ne?

İK yöneticileri ve çalışanlar, yapay zekayı iş süreçlerinde benimsemeye hazır olmalarına rağmen önlerinde birtakım engeller bulunuyor. İK yöneticilerinin yüzde 90’ı, çalışanların ise yüzde 51’i adaptasyonun önemli bir sorun olduğunu belirtiyor. İK yöneticilerinin yüzde 72’si kuruluşlarının herhangi bir yapay zeka eğitimi vermediğini söylüyor. İşletmelerin 74’ü maliyet, yüzde 69’u teknolojinin başarısızlığı, yüzde 56’sı ise güvenlik riskleri nedeniyle yapay zeka kullanımından çekiniyor.

Oracle’nin Bulut İş Grubu’nun başındaki isim Emily He, çalışanların yapay zekayı benimsemeleri için kuruluşların İK liderleri ile ortak çalışmaları gerektiğini söylüyor. Ayrıca BT stratejilerini de buna göre basit bir şekilde dizayn edilmesi gerektiğini belirtiyor.  

Kaynak: ?zdnet

Related Articles